Din variable speed belt 37X10X800-DUNLOP
Part number : 37X10X800-DUNLOP
DUNLOP
Description
The 37X10X800-DUNLOP belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand DUNLOP, and in VS37 profile. It has a 37mm x 10mm section with a 800 mm internal length, a 863 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    863  MM
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    850  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • INTERNAL LENGTH
    800  MM
  • CROSS SECTION
    37X10
  • SECTION
    VS37 (37mm x 10mm)
  • BELT WIDTH
    37  MM
  • INSIDE LENGTH
    800  MM
  • WEIGHT
    373  G
  • PACKAGING
Description