Iso variable speed belt 32X10-1000
Part number : 32X10-1000
GEN
Description
The 32X10-1000 belt of the Iso Variable Speed Belt family, by brand Generic, and in W31.50 profile. It has a 32mm x 10mm section with a 1000 mm internal length, a 1063 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-67.95X2.62-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-67.95X2.62-NBR90
Din variable speed belt - 28X8X900 GEN
DIN VARIABLE SPEED BELT 28X8X900
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • OUTSIDE LENGTH
    1063  MM
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    1000  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • CROSS SECTION
    33X10
  • SECTION
    W31.50 (32mm x 10mm)
  • BELT WIDTH
    33  MM
  • INSIDE LENGTH
  • WEIGHT
    310  G
  • PACKAGING
    1
Description