Din variable speed belt 28X8X650-DUNLOP
Part number : 28X8X650-DUNLOP
DUNLOP
Description
The 28X8X650-DUNLOP belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand DUNLOP, and in 28x8 profile. It has a 28mm x 8mm section with a 650 mm internal length, a 700 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    700  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • PITCH LENGTH
    690  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • INTERNAL LENGTH
    650  MM
  • CROSS SECTION
    28X8
  • SECTION
    28x8 (28mm x 8mm)
  • BELT WIDTH
    28  MM
  • INSIDE LENGTH
    650  MM
  • WEIGHT
    153  G
  • PACKAGING
    1
Description