V-Belt Wrapped SPZ2037-MEGADYNE
Part number : SPZ2037-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ2037-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1986 mm internal length, a 2037 mm external length, and a mm primitive length.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - Double rows - 309245-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS 309245-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1986  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    2037  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    154  G
Description