V-Belt Wrapped SPZ1762-MEGADYNE
Part number : SPZ1762-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1762-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1711 mm internal length, a 1762 mm external length, and a mm primitive length.
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-14 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-14
1 1
O-Ring seal - OR-28X3-FPM90 GEN
O-RING SEAL OR-28X3-FPM90
V-Belt Wrapped - A41.50 GEN
V-BELT WRAPPED A41.50
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1711  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1762  MM
  • WEIGHT
    132  G
Description