V-Belt Wrapped SPZ1737-MEGADYNE
Part number : SPZ1737-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1737-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1686 mm internal length, a 1737 mm external length, and a mm primitive length.
  6 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RSH-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
V-Belt Wrapped - A68 GEN
V-BELT WRAPPED A68
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1686  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1737  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    124  G
Description