V-Belt Wrapped SPZ1587-MEGADYNE
Part number : SPZ1587-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1587-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1536 mm internal length, a 1587 mm external length, and a mm primitive length.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Belt Wrapped - SPZ1637-MEGADYNE MEGADYNE
V-BELT WRAPPED SPZ1637-MEGADYNE
NILOS seal - LSTO-50-110-NILOS NILOS
NILOS SEAL LSTO-50-110-NILOS
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1536  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1587  MM
  • WEIGHT
    120  G
Description