V-Belt Wrapped SPZ1562-MEGADYNE
Part number : SPZ1562-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1562-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1511 mm internal length, a 1562 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2Z-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-17 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-17
V-Belt Wrapped - SPZ862 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ862
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1511  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1562  MM
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    111  G
Description