V-Belt Wrapped SPZ1187-MEGADYNE
Part number : SPZ1187-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1187-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1136 mm internal length, a 1187 mm external length, and a mm primitive length.
  9 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
V-Belt Wrapped - SPA1150 GEN
V-BELT WRAPPED SPA1150
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1136  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1187  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    89  G
Description