V-Belt Wrapped SPZ1087-MEGADYNE
Part number : SPZ1087-MEGADYNE
MEGADYNE
Description
The SPZ1087-MEGADYNE belt of the V-belt Wrapped family, by brand MEGADYNE, and in SPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1036 mm internal length, a 1087 mm external length, and a mm primitive length.
  7 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-2RS
V-Belt Wrapped - SPZ787 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ787
  • SECTION
    SPZ (9.7mm x 8mm)
  • SUPPLIER REFERENCE
  • INSIDE LENGTH
    1036  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1087  MM
  • WEIGHT
    79  G
Description