V-Belt Wrapped 8X900-OPTIBELT
Part number : 8X900-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 8X900-OPTIBELT belt of the V-belt Wrapped family, by brand OPTIBELT, and in 8 profile. It has a 8m x 5mm section with a 900 mm internal length, a 931 mm external length, and a mm primitive length.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    8 (8m x 5mm)
  • INSIDE LENGTH
    900  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    931  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    5  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    37  G
Description