V-Belt Wrapped 8X425-OPTIBELT
Part number : 8X425-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 8X425-OPTIBELT belt of the V-belt Wrapped family, by brand OPTIBELT, and in 8 profile. It has a 8m x 5mm section with a 425 mm internal length, a 456 mm external length, and a mm primitive length.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61908-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61908-2RS
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
V-Belt Wrapped - Z20 GEN
V-BELT WRAPPED Z20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    8 (8m x 5mm)
  • INSIDE LENGTH
    425  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    456  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    5  MM
  • BELT RANGE
    VB
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    18  G
Description