Raw edge cogged v-belt XPZ787-OPTIBELT
Part number : XPZ787-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ787-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 749 mm internal length, a 800 mm external length, and a 787 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6001-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-2RSH-SKF
Raw edge cogged v-belt - AX60 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AX60
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    787  MM
  • INSIDE LENGTH
    749  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    800  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
    787  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    45  G
Description