Raw edge cogged v-belt XPZ787-DUNLOP
Part number : XPZ787-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ787-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 749 mm internal length, a 800 mm external length, and a 787 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    787  MM
  • INSIDE LENGTH
    749  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    800  MM
  • BELT WIDTH
    9.5  MM
  • PITCH LENGTH
    787  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    57  G
Description