Raw edge cogged v-belt XPZ750-OPTIBELT
Part number : XPZ750-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ750-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 712 mm internal length, a 763 mm external length, and a 750 mm primitive length.
  11 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6303-2RS-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-2RS-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
V-Belt Wrapped - SPZ750 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ750
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    750  MM
  • INSIDE LENGTH
    712  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    763  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
    750  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    42  G
Description