Raw edge cogged v-belt XPZ1487-OPTIBELT
Part number : XPZ1487-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ1487-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1449 mm internal length, a 1500 mm external length, and a 1487 mm primitive length.
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BB-68X78X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-68X78X7-NBR
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1487  MM
  • INSIDE LENGTH
    1449  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • WEIGHT
    103  G
Description