Raw edge cogged v-belt XPZ1437-DUNLOP
Part number : XPZ1437-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ1437-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1399 mm internal length, a 1450 mm external length, and a 1437 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6001-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-2Z-C3-SKF
V-Belt Wrapped - SPA1450 GEN
V-BELT WRAPPED SPA1450
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1437  MM
  • INSIDE LENGTH
    1399  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.5  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    106  G
Description