Raw edge cogged v-belt XPZ1137-OPTIBELT
Part number : XPZ1137-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ1137-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1099 mm internal length, a 1150 mm external length, and a 1137 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61802-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61802-2RS
V-Belt Wrapped - Z46.50-OPTIBELT OPTIBELT
V-BELT WRAPPED Z46.50-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1137  MM
  • INSIDE LENGTH
    1099  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    67  G
Description