Raw edge cogged v-belt XPZ1077-DUNLOP
Part number : XPZ1077-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPZ1077-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1039 mm internal length, a 1090 mm external length, and a 1077 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1077  MM
  • INSIDE LENGTH
    1039  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.5  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    79  G
Description