Raw edge cogged v-belt XPZ1060-OPTIBELT
Part number : XPZ1060-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ1060-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 1022 mm internal length, a 1073 mm external length, and a 1060 mm primitive length.