Raw edge cogged v-belt XPZ1012-OPTIBELT
Part number : XPZ1012-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ1012-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 974 mm internal length, a 1025 mm external length, and a 1012 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6201-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6201-2RSH-SKF
Raw edge cogged v-belt - XPZ1120-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPZ1120-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1012  MM
  • INSIDE LENGTH
    974  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1025  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    56  G
Description