Raw edge cogged v-belt XPC2500-OPTIBELT
Part number : XPC2500-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPC2500-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPC profile. It has a 22mm x 18mm section with a 2417 mm internal length, a 2530 mm external length, and a 2500 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
V-Belt Wrapped - SPC12500-DUNLOP DUNLOP
V-BELT WRAPPED SPC12500-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPC (22mm x 18mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2500  MM
  • INSIDE LENGTH
    2417  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    18  MM
  • BELT WIDTH
    22  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    0
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    813  G
Description