Raw edge cogged v-belt XPC2360-OPTIBELT
Part number : XPC2360-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPC2360-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPC profile. It has a 22mm x 18mm section with a 2277 mm internal length, a 2390 mm external length, and a 2360 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPC (22mm x 18mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2360  MM
  • INSIDE LENGTH
    2277  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    18  MM
  • BELT WIDTH
    22  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    0
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    1450  G
Description