Raw edge cogged v-belt XPB3000-OPTIBELT
Part number : XPB3000-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPB3000-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 2940 mm internal length, a 3022 mm external length, and a 3000 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    3000  MM
  • INSIDE LENGTH
    2940  MM
  • WEIGHT
    469  G
Description