Raw edge cogged v-belt XPB2500-OPTIBELT
Part number : XPB2500-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPB2500-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 2440 mm internal length, a 2522 mm external length, and a 2500 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Belt Wrapped - SPB1725 GEN
V-BELT WRAPPED SPB1725
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2500  MM
  • INSIDE LENGTH
    2440  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    13  MM
  • BELT WIDTH
    16.3  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    353  G
Description