Raw edge cogged v-belt XPB2000-OPTIBELT
Part number : XPB2000-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPB2000-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 1940 mm internal length, a 2022 mm external length, and a 2000 mm primitive length.
  7 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 2 bolts - SY35-TF-SKF SKF
HOUSED BEARING - 2 BOLTS SY35-TF-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ32-36-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ32-36-30
V-Belt Wrapped - B75 GEN
V-BELT WRAPPED B75
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2000  MM
  • INSIDE LENGTH
    1940  MM
  • WEIGHT
    315  G
Description