Raw edge cogged v-belt XPB1260-DUNLOP
Part number : XPB1260-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPB1260-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 1200 mm internal length, a 1282 mm external length, and a 1260 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1260  MM
  • INSIDE LENGTH
    1200  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    13  MM
  • BELT WIDTH
    16.3  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
Description