Raw edge cogged v-belt XPA975-DUNLOP
Part number : XPA975-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA975-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 930 mm internal length, a 993 mm external length, and a 975 mm primitive length.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RS
E-clip - E-CLIP-7 GEN
E-CLIP E-CLIP-7
7 7
V-Belt Wrapped - SPZ750-OPTIBELT OPTIBELT
V-BELT WRAPPED SPZ750-OPTIBELT
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    975  MM
  • INSIDE LENGTH
    930  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    993  MM
  • PITCH LENGTH
    975  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    122  G
Description