Raw edge cogged v-belt XPA800-OPTIBELT
Part number : XPA800-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPA800-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 755 mm internal length, a 818 mm external length, and a 800 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-17 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-17
Rotary shaft seal - OAS-29X45X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-29X45X8-NBR
V-Belt Wrapped - Z41 GEN
V-BELT WRAPPED Z41
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    800  MM
  • INSIDE LENGTH
    755  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    818  MM
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • BELT WIDTH
    12.7  MM
  • PITCH LENGTH
    800  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    89  G
Description