Raw edge cogged v-belt XPA667-DUNLOP
Part number : XPA667-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA667-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 622 mm internal length, a 685 mm external length, and a 667 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Raw edge cogged v-belt - XPA1060-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPA1060-OPTIBELT
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    667  MM
  • INSIDE LENGTH
    622  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    685  MM
  • PITCH LENGTH
    667  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    80  G
Description