Raw edge cogged v-belt XPA2300-DUNLOP
Part number : XPA2300-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA2300-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 2255 mm internal length, a 2318 mm external length, and a 2300 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2300  MM
  • INSIDE LENGTH
    2255  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • WEIGHT
    260  G
Description