Raw edge cogged v-belt XPA2282-DUNLOP
Part number : XPA2282-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA2282-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 2237 mm internal length, a 2300 mm external length, and a 2282 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Raw edge cogged v-belt - AVX10X980 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X980
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2282  MM
  • INSIDE LENGTH
    2237  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • WEIGHT
    349  G
Description