Raw edge cogged v-belt XPA2000-OPTIBELT
Part number : XPA2000-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPA2000-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1955 mm internal length, a 2018 mm external length, and a 2000 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - XPA2000-CONTITECH CONTITECH
RAW EDGE COGGED V-BELT XPA2000-CONTITECH
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2000  MM
  • INSIDE LENGTH
    1955  MM
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    168  G
Description