Raw edge cogged v-belt XPA1900-DUNLOP
Part number : XPA1900-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA1900-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1855 mm internal length, a 1918 mm external length, and a 1900 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1900  MM
  • INSIDE LENGTH
    1855  MM
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    229  G
Description