Raw edge cogged v-belt XPA1732-OPTIBELT
Part number : XPA1732-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPA1732-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1687 mm internal length, a 1750 mm external length, and a 1732 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1732  MM
  • INSIDE LENGTH
    1687  MM
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    153  G
Description