Raw edge cogged v-belt XPA1700-OPTIBELT
Part number : XPA1700-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPA1700-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1655 mm internal length, a 1718 mm external length, and a 1700 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 33122 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 33122
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1700  MM
  • INSIDE LENGTH
    1655  MM
  • WEIGHT
    145  G
Description