Raw edge cogged v-belt XPA1582-DUNLOP
Part number : XPA1582-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA1582-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1537 mm internal length, a 1600 mm external length, and a 1582 mm primitive length.
  8 to 10 days (1 day ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1582  MM
  • INSIDE LENGTH
    1537  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • WEIGHT
    200  G
Description