Raw edge cogged v-belt XPA1232-DUNLOP
Part number : XPA1232-DUNLOP
DUNLOP
Description
The XPA1232-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1187 mm internal length, a 1250 mm external length, and a 1232 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - XPA1232-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT XPA1232-OPTIBELT
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1232  MM
  • INSIDE LENGTH
    1187  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • BELT WIDTH
    12.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • BELT RANGE
    BLUE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    153  G
Description