Raw edge cogged v-belt XPA1182-MITSUBOSHI
Part number : XPA1182-MITSUBOSHI
MITSUBOSHI
Description
The XPA1182-MITSUBOSHI belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand MITSUBOSHI, and in XPA profile. It has a 12.7mm x 10mm section with a 1137 mm internal length, a 1200 mm external length, and a 1182 mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPA (12.7mm x 10mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    1182  MM
  • INSIDE LENGTH
    1137  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • BELT WIDTH
    12.7  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    160  G
Description