Raw edge cogged v-belt SPBX2360-DUNLOP
Part number : SPBX2360-DUNLOP
DUNLOP
Description
The SPBX2360-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in XPB profile. It has a 16.3mm x 13mm section with a 2300 mm internal length, a 2382 mm external length, and a 2360 mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    XPB (16.3mm x 13mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    2360  MM
  • INSIDE LENGTH
    2300  MM
  • OUTSIDE LENGTH
  • BELT HEIGHT
    13  MM
  • BELT WIDTH
    16.3  MM
  • PITCH LENGTH
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    460  G
Description