Raw edge cogged v-belt AVX13X985-OPTIBELT
Part number : AVX13X985-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X985-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 935 mm internal length, a 985 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    38.8  IN
  • INSIDE LENGTH
    935  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    985  MM
  • PITCH LENGTH
    1015  MM
  • WEIGHT
    117  G
Description