Raw edge cogged v-belt AVX13X960
Part number : AVX13X960
GEN
Description
The AVX13X960 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 910 mm internal length, a 960 mm external length, and a mm primitive length.
  2 parts in stock (2 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP4050-P20 GEN
PAP BUSH PAP4050-P20
Raw edge cogged v-belt - AX42 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AX42
Circlip Pliers - OS5201-CLAS CLAS
CIRCLIP PLIERS OS5201-CLAS
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    37.8  IN
  • INSIDE LENGTH
    910  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    960  MM
  • PITCH LENGTH
    990  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    98  G
Description