Raw edge cogged v-belt AVX13X810
Part number : AVX13X810
GEN
Description
The AVX13X810 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 760 mm internal length, a 810 mm external length, and a mm primitive length.
  11 parts in stock (1 day ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Anti-vibration mount MM - MM5040-10 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM5040-10
V-Belt Wrapped - A27-DUNLOP DUNLOP
V-BELT WRAPPED A27-DUNLOP
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    31.9  IN
  • INSIDE LENGTH
    760  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    810  MM
  • PITCH LENGTH
    840  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    83  G
Description