Raw edge cogged v-belt AVX13X1825
Part number : AVX13X1825
GEN
Description
The AVX13X1825 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1825 mm internal length, a 1881 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RS
V-Belt Wrapped - SPA1285-GATES GATES
V-BELT WRAPPED SPA1285-GATES
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH
    1825  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1881  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    203  G
Description