Raw edge cogged v-belt AVX13X1775
Part number : AVX13X1775
GEN
Description
The AVX13X1775 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1775 mm internal length, a 1830 mm external length, and a mm primitive length.
  1 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1325 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1325
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH
    1775  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1830  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • WEIGHT
    201  G
Description