Raw edge cogged v-belt AVX13X1600
Part number : AVX13X1600
GEN
Description
The AVX13X1600 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1550 mm internal length, a 1600 mm external length, and a mm primitive length.
  2 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-ZZ
Oil filled plain bronze bush - AF141828 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AF141828
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1325 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1325
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    63  IN
  • INSIDE LENGTH
    1550  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1600  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • WEIGHT
    168  G
Description