Raw edge cogged v-belt AVX13X1200-OPTIBELT
Part number : AVX13X1200-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X1200-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1150 mm internal length, a 1200 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    47.2  IN
  • INSIDE LENGTH
    1150  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1200  MM
  • BELT RANGE
    MARATHON X
  • WEIGHT
    143  G
Description