Raw edge cogged v-belt AVX13X1030-DUNLOP
Part number : AVX13X1030-DUNLOP
DUNLOP
Description
The AVX13X1030-DUNLOP belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand DUNLOP, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 980 mm internal length, a 1030 mm external length, and a mm primitive length.
  2 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6304-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-2Z-SKF
Raw edge cogged v-belt - AX39 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AX39
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    40.6  IN
  • INSIDE LENGTH
    980  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1030  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    13  MM
  • PITCH LENGTH
    1060  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    108  G
Description