Raw edge cogged v-belt AVX10X965
Part number : AVX10X965
GEN
Description
The AVX10X965 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 915 mm internal length, a 965 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - B8-23D-PFI PFI
DEEP GROOVE BALL BEARING B8-23D-PFI
Raw edge cogged v-belt - AVX10X980 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X980
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    38  IN
  • INSIDE LENGTH
    915  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    965  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    987  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • WEIGHT
    66  G
Description