Raw edge cogged v-belt AVX10X735-OPTIBELT
Part number : AVX10X735-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX10X735-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 685 mm internal length, a 735 mm external length, and a mm primitive length.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH
    685  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    735  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    757  MM
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    57  G
Description